May 5, 2007 - 15:06 AMT
"On Sunday May 6, French Armenians of France will vote to elect the new president of the French Republic. Which is the choice, Segolen Royal or Nicolas Sarkozy," independent French journalist Jean Eckiyan writes. On the left side, Segolen Royal, indicated by socialist party, carrying progressive ideas, is favorable to the entry of Turkey in the European Union, but she will respect the result of the referendum submitted to French on this question. She is also for adopting the bill, which penalizes denial of the Armenian Genocide. ARF Dashnaksutyun supports Segolen Royal's candidacy.
On the right is Nicola Sarkozy indicated by liberal party UMP. He is for the revival of French economy and work development. Resolutely against entry of Turkey in Union, former Minister of Interior will not be opposed to the bill condemning the negation of the Armenian Genocide and ensures that he will fight "against any approach negationnist in connection of the Armenian Genocide". ADL Ramgavar supports Nicola Sarkozy's candidacy. "On May 6, 2007, 400,000 French of Armenian origin will have to make a choice," Jean Eckiyan told the PanARMENIAN.Net.