The 12-th annual international DigiTec Expo 2016 held under the slogan “Fest for technological Armenians” is launching Friday, September 30.
This year DigiTec is exceptional not only given the number of the participants and the broad geography, but also the priority and implementation of the strategic challenges.
DigiTec 2016 has combined more than 120 local and international companies. This year India is a partner country of the exhibition and is presented with a consolidated pavilion. Also leading companies like Keysight Technologies, VMware, PicsArt, Ucom, Joomag, VOLO, Festo, Rusbase, Monitis, IUNetworks, ArmSoft and Huawei, as well as Armath and Tumo educational centers and others participate in the exhibition.
In the framework of DigiTec, Russian GenerationS accelerator will arrange a contest for all technology start-ups by . Also, “Innovation and invention Forum” will be held by ARPA.
The robot festival Robofest will also be staged during the three-days Expo, and the best representatives from about 160 Armath engineering laboratories acting in the provinces of Armenia will show their knowledge and achievements in programming and robotics. The Open Game computer and mobile games championship will be held too.
DigiTec’s main goal is to create a favorable environment for communication between high-tech companies, other sectors of the economy and society, to expand the international cooperation and present the achievements and the existing challenges, prospects of the ICT sector each year.
The exhibition will run through October 2. It is organized by the Union of Information Technology Enterprises (UITE) under the high patronage of the Prime Minister of Armenia, with Ucom company serving as the Platinum sponsor.