October 5, 2016 - 17:50 AMT
Nagorno Karabakh is keen to attract tourists from Iran using the Persian cultural heritage in its territory, Karabakhs’ Deputy Minister of Economy Sergey Shahverdyan said Tuesday, October 5.
“Iranian cultural heritage is constantly in the center of Karabakh authorities’ attention, and we take steps for the preservation of the Persian heritage, including mosques, tombs and other cultural relics,” Shahverdyan said.
Also, he reminded that an Iranian organizations was to implement a restoration project at the Upper Mosque in Shushi.
Citizens of Armenia and the CIS member states can travel to Karabakh without visas, while those of other countries will have to get corresponding passes right on the border, as well as at Karabakh representative offices in Yerevan, Warsaw, Paris, Moscow and elsewhere.