May 18, 2007 - 16:52 AMT
Appointments of foreign and defense ministers are the prerogative of the RA President, RA NA Speaker, Deputy Chairman of the Republican Party of Armenia Tigran Torosyan stated to a press conference in Yerevan. He said, in this case party identification of ministers is not important. At the same time the Speaker does not exclude possibility of forming government of national consent, where representatives of parliamentarian parties will be included.
"Negotiations with parliamentarian groups will launch next week, and I cannot speak about anything concrete till that moment. RPA is in favor of cooperation but it is not necessarily in the coalition format," Torosyan underscored, adding that more parties participate in cooperation more productive will be the work in the parliament.
Just the other day an ARF Dashnaktsutyun Bureau member answering the question about possibility to form a coalition on the example of 2003 stated about creating a government of national consent. RPA parliamentarian faction head Galoust Sahakyan spoke about the same idea during his May 17 press conference.