May 18, 2007 - 17:47 AMT
The Hungarian Justice Ministry and not the Foreign Affairs Ministry makes decision on the fate of Ramil Safarov, who has been sentenced to life imprisonment for murdering Armenian officer Gourgen Margaryan in Budapest, representative of RA Defense Ministry during the precision, Director of the Museum-Institute of the Armenian Genocide Hayk Demoyan stated to the PanARMENIAN.Net journalist. "As to Hungarian FM's statement in Baku that it is possible to extradite Ramil Safarov, it is necessary to find out if this information is true, since Azeri media very usually does not report the truth. Second, Hayk Demoyan and Nazeli Vardanyan (lawyer who represented interests of the Margaryan family) did their best, now it is the time for our diplomacy to act. If Hungarian FM's statement on the possibility of extraditing Safarof is true, the Foreign Affairs Ministry of Armenia should make a corresponding statement.
"The legal procedure on Ramil Safarov's case is still continuing and it will be possible to rule a final verdict on his extradition at the end of the process," Hungarian Foreign Minister Kinga Goncz stated in Baku.
Officer of the Armenian army Gouorgen Margaryan was hacked to death by Azeri officer Ramil Safarov in Budapest February 19, 2004. They both were attending NATO courses. Ramil Safarov was accused by Article 166.2 of the Hungarian Penal Code (murder with aggravation). On April 13, 2006 he was sentenced to life imprisonment without the right to pardon during the first 30 years.