May 18, 2007 - 19:30 AMT
Former Industry Minister of France Patrick Devedjian will occupy the post of Secretary General of the ruling UMP party. This post was vacant after former UMP leader Nicolas Sarkozy was elected France's new President. At the meeting with Devedjian held on May 17 Sarkozy noted that charges him with the job of party leader and by doing that he lays on Devedjian a great responsibility. Sarkozy also wished the ex-Minister of Industry to take his new responsibilities as soon as possible, IA Regnum reports citing Armenian Public Television.
The newly elected French President today on May 18 formed the new government, which includes 15 ministers. Seven ministers are women. Particularly ex-Defense Minister Michele Alliot-Marie is appointed as Minister of Interior and Overseas Territories. Rachida Dati is appointed as Justice Minister. The portfolio of Foreign Minister received socialist Bernard Kouchner and Herve Morin became the Defense Minister.