May 25, 2007 - 19:04 AMT
Under the chairmanship of Iskender Gadjiev in the Military Court for Grave Crimes a process will launch on June 1 on Eldaniz Nuriev's case, who is accused of parricide. E. Nuriev is prosecuted under the 274 Article (state parricide) of the Azeri Penal Code.
Private of the Azeri army 1979-born Eldaniz Nuriev crossed the border in the night of December 31, 2006 in the direction of the Fizouli front line between Nagorno Karabakh and Azeri armed forces. He was detained by servicemen of NKR Defense army. In the result he was returned home.
Last week judge Djamai Ramazanov in the Military Court for Grave Crimes finished the criminal case of private Vusal Garadjaev. He was sentenced to 11 years of imprisonment. V. Garadjaev was prosecuted under the 274 Article (state parricide) and 338.1 (violation of sentry change rules) of the Azeri Penal Code. Vusal Garadjaev crossed the border and was detained by NKR Defense Army soldiers together with his weapon December 7, 2006 in the Aghdam direction of the front line. On December 21 he was handed to the Azeri side.