May 30, 2007 - 19:27 AMT
An autocade with property of Russian military base of Akhalkalaki (Georgia) arrived at the 102nd Russian military base in Gyumri (Armenia), assistant commander of land forces, colonel Igor Koshenkov said Wednesday. He said that according to the agreement, the 62nd Russian base will exist in Akhalkalaki till end of 2007
A military consist with the property of the 102nd base (located in Batumi) will make for Russia Thursday, col. Koshenkov said.
14 military consists and one autocade will depart Georgia for Russia and Armenia till the yearend, RIA Novosti reports.