May 31, 2007 - 19:51 AMT
Russian President Vladimir Putin stated that Russia will build energy relations with other countries in similar way, irrespective of political relations. "Our stance is open, absolutely transparent and market relations towards all partners, irrespective of what political relations currently we have with those countries," the head of the Russian State said at the press conference after talks with his Greek counterpart Karolos Papoulias.
Clarifying he said that he means all countries of South Caucasus. "We have absolutely the same approach towards Georgia, Azerbaijan and Armenia. The same thing concerns and our western neighbors -Byelorussia and Ukraine," the Russian President underscored.
Vladimir Putin also said Russia is ready to depoliticize all economic relations and agree with all countries, ITAR-TASS reports.