June 7, 2007 - 21:17 AMT
The OSCE Minsk Group Co-Chairs on the Nagorno Karabakh conflict settlement held very honest and open talks with Armenian President Robert Kocharian and Foreign Minister Vartan Oskanian, OSCE MG American Co-Chair Matthew Bryza stated to a press conference in Yerevan. He said, currently qualitative changes took place in the works of MG -it began to work more active. "As you know, I am optimist by nature, however I do not see special forward moves after the meeting between Armenian and Azeri presidents in St. Petersburg. The circle of differences becomes narrower, but they exist. Namely for that reason we've arrived in the region to put in order the circle of issues," Bryza said.
The American diplomat particularly underlined that he had not told anything about returning the 7 regions around Nagorno Karabakh to Azerbaijan. "I was speaking about returning territories without naming any figures, and I do not think that I have clued anything from the negotiation process. The OSCE MG perfectly knows that there also exist Nagorno Karabakh territories, which are occupied by Azerbaijan. But negotiations over them are under the competence of foreign ministers of both countries," the American diplomat underlined.
He also noted that every side of the Nagorno Karabakh conflict has its own stance. "The issue of Nagorno Karabakh status and its security is the main one not only for the NK population, but also for OSCE MG," Bryza said. According to the American diplomat, the presidents must settle all issues, the Minsk Group just offers them variants.