June 8, 2007 - 15:20 AMT
Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov made remarks on Russian President Putin's statement on possible joint use of the Gabala radar base. "Russia has exercised an initiative to share information with the United States. Azerbaijan is ready to hold consultations with the United States and Russia in bilateral or trilateral format," he said.
Mammadyarov said Gabala is Azerbaijan's property and "it would be wrong to take action without Azerbaijan's agreement." "Both the U.S. and Russia accept this position. We are ready for talks," he said.
Mr Mammadyarov said his Russian counterpart Sergey Lavrov referred to the issue when in Baku. Talks with the United States were "rudimentary", he said.
When asked whether the joint use of the radar base may lead to deterioration of relations with Iran, Mr Mammadyarov said it would be incorrect to think that the issue may worsen relationship with any other state. "Azerbaijan's policy rests on national interests. Talks will base on them as well," he said.
When commenting on the possible consequences in the region the Azeri Minister said "it can promote stability and predictability of moves in the region."
Mr Mammadyarov also noted that the possibility of reconsideration of the Russia-Azeri agreement on the Gabala base lease is being negotiated at the moment, Day.az reports.