June 9, 2007 - 15:51 AMT
Expressing regret over the passage of a resolution by the Chilean Senate recognizing the Armenian Genocide, Turkey emphasized that the resolution's text is full of incorrect information. "As is known, in his April 30 speech UN Secretary-General Ban Ki-moon stated that the UN does not have official position regarding the 1915 incidents. We condemn and reject the resolution of the Chilean Senate, which serves to distort history for political purposes. We consider the Chilean Senate's resolution to be an attitude casting a shadow over friendly relations between the two countries," the Turkish Foreign Ministry said in a written statement released on Friday, Zaman newspaper reports.
On June 5 the Chilean Senate unanimously adopted a resolution, which condemns the Armenian Genocide of 1915 perpetrated by the Ottoman Empire and called governments of all countries in the world to join the 1985 document by the UN Sub-Commission on Prevention of Discrimination and Protection of Minorities.