June 12, 2007 - 14:51 AMT
Ambassador to OSCE Jivan Tabibian to represent Armenia at extraordinary conference of CFE Treaty member-states
Armenia's Ambassador to OSCE Jivan Tabibian participates in the extraordinary conference of the Conventional Forces in Europe (CFE) Treaty, which is being held in Vienna June 12-15, RA MFA Acting Spokesman Vladimir Karapetyan told the PanARMENIAN.Net journalist.
On the eve of the conference the Byelorussian MFA, which holds the chairmanship in the Collective Security Treaty Organization (CSTO), spread a statement of its member-states, BelaPAN reports. Particularly the statement says that CSTO member-states proceed from the stance that the current situation with armaments in Europe does not meet interests of keeping stability on the continent. In this regard Armenia, Byelorussia, Kazakhstan, Kirgizia, Russia, Tajikistan and Uzbekistan hope that conduction of the extraordinary conference will serve as a beginning for serious negotiations with participation of all CFE Treaty member-states, aimed at restoring its viability.
The Conventional Forces in Europe (CFE) Treaty was signed in Paris in 1990. 30 states participate in it. The refreshed variant of the Treaty was signed in 1999 in Istanbul. Only four countries have ratified the document -Russia, Byelorussia, Kazakhstan and Ukraine. NATO member-states refused to sign the Treaty until Russia withdraws its forces from Georgia and Transdnestria.