November 19, 2016 - 14:00 AMT
A number of events dedicated to the 25th anniversary of Nagorno Karabakh's independence were set to be held in Belgium on November 16-19, which, however did not take place. A spokesman for Karabakh President said the annulment had nothing to do with Azerbaijan's "brilliant" diplomacy.
In a conversation with PanARMENIAN.Net, Davit Babayan said the events were cancelled as Karabakh was holding major drills, and "it was more appropriate for Bako Sahakyan who is both the President and the army Commander-in-Chief, to stay in the country."
"The cancellation has nothing to do with Azerbaijan's 'brilliant, careful, monument of worship-turned-diplomatic efforts'," Babayan said.
It was more important for the president to remain in Karabakh for that particular period of time, he added.