June 19, 2007 - 14:25 AMT
Ministry of Foreign Affairs of Armenia still does not possess any information why EU Special Representative in Southern Caucasus Peter Semneby canceled his scheduled visit to Nagorno Karabakh during his regional tour. Armenian Foreign Minister Vartan Oskanian stated that after it happened he did not have any chance to meet P. Semneby himself to clear up the situation. At the same time the minister noted one of these days a meeting between P. Semneby and an Armenian diplomat is scheduled in Brussels, during which he will give reasons for what happened. "When we have any information, it will be possible to comment on that case," Oskanian stated.
In his part President of the Nagorno Karabakh Republic Arkadi Ghukassian answering the same question said during his meeting with the EU Special Representative's advisors they assured that currently P. Semneby plans to pay a visit to Stepanakert, IA Regnum reports. On June 16 EU Special Representative in Southern Caucasus Peter Semneby departed for Nagorno Karabakh. However, on the halfway to Stepanakert he changed the route and returned to Yerevan. There are no explanations for this decision both from officials in Armenia and Nagorno Karabakh and from Semneby's political advisors - Mark Fawcett and Kaupo Kand, who visited Stepanakert instead of P. Semneby himself June 16-17.