June 21, 2007 - 15:03 AMT
The Armenian Genocide Resolution, H.Res.106, continued to gain momentum toward passage with the total number of Members cosponsoring the human rights measure clearing the 200 mark, reported the Armenian National Committee of America (ANCA). Representatives from Georgia, Hawaii, Mississippi and New York were the latest additions, bringing the overall cosponsor total to 202.
"We are encouraged by the growing bipartisan support for the Armenian Genocide Resolution - as so dramatically illustrated today by the growth of the number of cosponsors for this genocide prevention measure to more than two hundred," said ANCA Executive Director Aram Hamparian. "We value the leadership of the resolution's authors, appreciate the support of each of its cosponsors, and look forward to working with all of these friends to see the Armenian Genocide Resolution adopted by the U.S. House of Representatives at the first opportunity."
"Two hundred cosponsors is an important milestone," stated resolution lead sponsor Rep. Adam Schiff (D-CA). "This overwhelming support for the resolution is evidence that Members of Congress and their constituents believe that recognizing the Armenian Genocide, which claimed more than a million and a half lives, is a moral imperative."