June 22, 2007 - 18:31 AMT
"The developments within GUAM may be described as advocacy of interests of the Presidents of the member countries but not of the will of the people," said Natalya Vitrenko, the chairperson of the Progressive Socialist Party of Ukraine.
"As to Ukraine, President Victor Yushchenko pursues a tough anti-Russian policy within the GUAM - the policy of formation of peacekeeping contingents - although our people did not endow the President, parliament or government with such an authority," she said.
By outcomes of the referendum of December 1,1991, Ukraine is an off-bloc state. "Consequently, our people did not empower anyone to draw Ukraine into NATO. Our people want to live in peace with Georgia, Azerbaijan and Moldova," Vitrenko said, Novosti Azerbaijan reports.