June 22, 2007 - 18:52 AMT
On June 21, a scientific conference on the subject of "Shushi - a Cradle of Armenian Civilization", dedicated to the 15th anniversary of the town's liberation, was opened in Shushi.
Well-known scientists from Armenia and Nagorno Karabakh are participating in the conference.
The participants were welcomed by the NKR President Arkady Ghukasian.
"This forum of the representatives of the Armenian science is, undoubtedly, a significant event as a part of various measures on Armenian studies and similar undertakings, held in Nagorno Karabakh Republic during 15 years of its independence", the message says, in part.
The Republic leader underlined that the event differed by its historical, cultural, legal and political importance, since it had been dedicated to Shushi - an ancient administrative, educational, spiritual and cultural center of Artsakh, and one of the cradles of the Armenian civilization. He expressed confidence that the issues discussed at the conference with their thematic and deep coverage will have a significant role in the historical-scientific confirmation of the region's being a part of the national historical Armenian ethnicity.
"Today it is becoming more than actual in the context of speculations and distortions, which our opponents bring into the process of the Karabakh conflict settlement", Arkady Ghukasian emphasized, the NKR MFA press office reported.