June 23, 2007 - 14:53 AMT
San Francisco Mayor Gavin Newsom recently sent a letter to Speaker of the House Nancy Pelosi urging her to support H. Res. 106, the Armenian Genocide Resolution, the Armenian National Committee of America (ANCA) reported.
Newsom, whose city falls into Pelosi's eighth congressional district, expressed his utmost support of the Armenian Genocide Resolution. In his correspondence to Speaker Pelosi, Newsom states, "I write this letter in respect to House Resolution 106, which would officially place the U.S. House of Representatives as recognizing the Armenian Genocide of 1915. Along with San Francisco's large and active Armenian-American community, it is an honor to add my name to the growing number of supporters to House Resolution 106."
Mayor Newsom also referred to the assassination of Hrant Dink as being "silenced as he advocated for official Turkish recognition of the Armenian Genocide." Mayor Newsom stated in his letter that, "[he] can find no better way to honor the memory of Mr Dink than to ask that the House of Representatives pass this resolution."
Mayor Newsom was appointed to the San Francisco Board of Supervisors in 1997, representing District 2. He was elected Mayor of San Francisco in 2004 and has always been in support of the Armenian-American Community.
The Resolution has already gained support of 202 Congressmen and 31 Senators. To be passed it needs support of 218 Congressmen and 51 Senators.