June 25, 2007 - 15:51 AMT
A new memorial to the Armenian Genocide victims was inaugurated in the French town of Chaville Sunday, June 24, 2007. Mayor of Chaville Jean Levain, Ambassador of Armenia in France Edward Nalbandian, Archbishop Nakachian and several French political figures, including Secretary of State for Civil Service Andre Santini, attended the ceremony.
October 13, 2006, two days after the adoption of the French bill penalizing the Armenian Genocide denial, two vandals stole the 300-kg bronze monument with the purpose to sell it.
The monument made up from combination of Armenian letters cost 50,000 euros and was gifted to Chaville by the Armenian community in 2002.