June 28, 2007 - 17:29 AMT
"Rudolf Perina is a professional diplomat and it says everything," Director of Caucasian Media Institute political scientist Alexander Iskandaryan stated to the PanARMENIAN.Net journalist commenting on Rudolf Perina's appointment as U.S. Charge d'Affaires in Armenia.
He said, the time will show how this nomination is positive for Armenia. "The matter is not in figures, the matter is in priorities of U.S. foreign policy. The appointment of a diplomat with such a rank is a serious step by the Department of State," he underscored.
OSCE Minsk Group former U.S. Co-Chair Rudolf Perina is appointed as U.S. Charge d'Affaires in Armenia. He will take up his duties on July 10.