July 2, 2007 - 17:59 AMT
Two Turks were arrested in Switzerland for the Armenian Genocide denial last week. The Swiss police reported that the Turks were arrested at a conference during which posters denying the Armenian genocide were stuck to the walls and leaflets of similar contents were circulated. One of them is reported as initiator of the event, the other was crying out slogans before the conference participants, the RFE/RL reports.
The law providing for punishment for the denial of the Armenian Genocide was adopted in Switzerland in 1995. Turkish Workers' Party leader Dogu Perincek was fined with $2.5 thousand and handed a 90-day suspended sentence equivalent to $7 thousand in 2007. The court also obliged Perincek to pay $280 to an Armenian organization. Late July the court of appeals of Vaud Swiss canton upheld the decision of the Lausanne court.