Central European countries are working out common stance on Kosovo
Central European countries want to work out a common stance on the status of Kosovo. This decision was made at the meeting between foreign ministers of "Regional Partnership" member-states. The Czech Republic, Slovakia, Poland, Hungary, Austria and Slovenia are members of the organization.
Earlier Slovakia used to refrain from statements concerning the status of Kosovo. At the meeting Slovak Foreign Minister Jan Kubish stated that as an EU member-state henceforth his country will adhere to the common policy of the European Union on the issue, MIGnews.com reports.
All member-states of the European Union support the idea of granting to Kosovo independence. Russia in his turn supports Serbia, which refuses to grant independence to that region.