July 9, 2007 - 14:36 AMT
Armenia participates in "Sea Breeze-2007" naval maneuvers as an observer, Spokesman for the RA Defense Ministry colonel Seyran Shahsuvaryan told the PanARMENIAN.Net. "Elaboration of common actions by multinational forces is planned during the exercises due to be held 9-22 July. Participants of these maneuvers will also try to increase the level of joint efforts during peacekeeping and anti-terrorist operations," he underlined.
"Sea Breeze-2007" exercises will be held 9-22 July in the Black Sea. Armed forces of 10 countries participate in maneuvers, including Ukraine, USA, Austria, Azerbaijan, Georgia, Canada, Germany, Moldavia and Turkey.