July 9, 2007 - 16:24 AMT
German Chancellor Angela Merkel urged Europeans to defend their values, reminding them about the necessity to adhere to Christian principles and indicating where the security threat for Europe and the whole world comes from.
Angela Merkel urged Europeans to strongly defend basic values from the threat of Islamic extremism. Human's image in his Christian interpretation must become a universal principle, actions of which do not end near the borders of Europe. Islamic extremism is the major threat. As an example of enemy to democracy the German Chancellor called Iran, underlining that Tehran's efforts to slander Holocaust and Ahmadinejad's threats to wipe out Israel must meet a strong resistance by Europeans.
Angela Merkel stated that the European Union is not only an economic union. " We need the European Union as a commonality of values. For me personally, tolerance is the soul of Europe. And exactly tolerance demands defense from extremism," she said, Deutsche Welle reports.