July 10, 2007 - 18:36 AMT
The information published in Nezavisimaya Gazeta has nothing to do with the reality, U.S. Embassy PR Officer Thomas Mittnacht told a PanARMENIAN.Net reporter.
"Mr Godfrey was sent with a diplomatic mission to Yerevan for three years. The term expired in July 2007. He has completed his mission and now he is leaving. It's a diplomatic practice accepted throughout the globe," Mr Mittnacht said.
Nezavisimaya Gazeta's article titled "Irreversible maturity" published July 9, 2007, said in part, "Early this week Washington spread an information on recall of Acting Charge d'Affairs in Armenia, Mr Anthony Godfrey. He fell a victim to the Armenian Genocide issue. It was enough for the diplomat to publicly question the Armenian formulation of the 1915 events. His career acquired vague shapes. Under the pressure of the Armenian lobby Godfrey's appointment was protracted for a year and ended in recall."