July 16, 2007 - 18:03 AMT
The family of Agos editor Hrant Dink assassinated January 19, 2007 in Istanbul, urged to institute proceedings against policemen who abetted 17-year-old suspect Ogun Samast by posing with him in Samsun.
"The security officials treated the murderer like a hero and lined to have a photo with him," the family lawyers wrote. They demand to initiate a criminal case for abusing the duty and appreciating murders, the RFE/RL reports.
In February Turkey launched an inquiry into footage showing a teenager charged with the murder of Agos editor Hrant Dink posing with the Turkish flag and security officials after his arrest, police said on Friday. A 17-year-old unemployed youth, Ogun Samast, has confessed to the murder of Turkey's leading television channels showed video footage of Samast posing in front of a Turkish flag, and holding another flag next to security officials dressed in paramilitary police uniforms shortly after his arrest on January 21. Media said the images suggested Samast was treated like a hero.