July 18, 2007 - 14:29 AMT
Russia's suspending the Treaty on Conventional Armed Forces in Europe will hardly tell on the situation in the region, including the resolution of the Nagorno Karabakh conflict, Armenian political scientist Levon Melik-Shahnazaryan told a PanARMENIAN.Net reporter. The problem is that Armenia and Azerbaijan are CFE members and are obliged to fulfill the demands, according to him.
"As to the NKR, the republic has met the CFE requirement on voluntary lines recently. The change of Russian flanking armaments will most likely concern the regions bordering with Eastern European NATO member states," he said.
July 14, 2007 Russia's President Vladimir Putin on signed a decree suspending the Treaty on Conventional Armed Forces in Europe. This step was taken due to "extraordinary circumstances...which affect the security of the Russian Federation and require immediate measures," the Kremlin said.