July 19, 2007 - 18:20 AMT
Intergovernmental Assembly of unrecognized states to inform world community on how much democratic were elections in Karabakh
People of Nagorno Karabakh are important to recognize the results of presidential elections, Grigori Marakutsa, Secretary General of Intergovernmental Assembly "For Democracy and Nations' Rights" stated commenting on the refusal of the international community to recognize elections in unrecognized republics.
He said, "for some reasons nobody has even thought to send observers or put a question on recognizing or not recognizing elections in Great Britain or Germany. "Why we must abase ourselves for the necessity of that recognition," he underlined adding that the "international community has set up a certain protectorate over us, wants to spread its democracy and evaluate if elections are carried out well".
In this respect Marakutsa noticed the Electoral Code and the process itself in the post-Soviet countries is much more democratic than in West, since legislation of some western countries excludes existence of international observers and it's out of question to allow proxies of candidates to be present during count of votes. "There are no other fairer elections in the world than we have," he concluded. He also said, in the result of NKR elections the Intergovernmental Assembly "For Democracy and Nations' Rights" will make a joint statement. The protocol will also be announced for the international community to be informed on how much democratic were elections in Nagorno Karabakh, IA Regnum reports.
Unrecognized states of Abkhazia, South Ossetia and Transdnestria are members of Intergovernmental Assembly "For Democracy and Nations' Rights". Nagorno Karabakh has observer status in this structure. The Intergovernmental Assembly decided to carry out observation mission in NKR during its 4th session in Sukhumi June 24, 2007.