July 25, 2007 - 16:03 AMT
The 61st session's agenda included two provisions directly referring to the Nagorno Karabakh conflict. One was proposed by Azerbaijan, the other - by GUAM member countries, RA MFA Acting Spokesman Vladimir Karapetian told a PanARMENIAN.Net reporter.
"The above mentioned issues were not discussed during the 61st session and were postponed to the next one, according to the Assembly's regulations," he said.
"The agenda items are included if there is an appropriate decision by the General Assembly," he noted.
Earlier, the Azeri media circulated information that the Karabakh problem will be considered during the 62nd session on the UN General Assembly in September.