July 27, 2007 - 17:44 AMT
Armenian Foreign Minister Vartan Oskanian, who is currently in Georgia, visited Ajaria and met with Prime Minister Levan Varshalomidze. The parties discussed the Armenia-Ajaria economic cooperation and opening of the Armenian Consulate General in Batumi.
The RA FM also attended the Church of the Saviour in Batumi and met with spiritual leader of Armenians of Ajaria, celibate priest Kirakos Davtyan.
July 28 Minister Oskanian will pay a call to Javakhk to meet with the Armenian community and Georgian MPs of Armenian origin as well as shepherd Babken Salboyan.
On the same day he will meet with diplomats and heads of the international organizations accredited in Georgia, the RA MFA press office reported.