July 31, 2007 - 15:51 AMT
The visit of the Armenian delegation to Kosovo at the head of Defense Minister Mikael Haroutunyan, which was scheduled for July 31, has been canceled, Spokesman for the RA Defense Ministry Colonel Seyran Shahsuvaryan told the PanARMENIAN.Net journalist. He said, the visit was canceled because of technical problems.
Armenian servicemen participate in the Kosovo peacekeeping mission within the Greek battalion from February 12, 2004. Currently the seventh shift of Armenian peacekeepers, totally 34 servicemen, is in Kosovo.