July 31, 2007 - 21:18 AMT
The Collective Security Treaty Organization (CSTO) and Shanghai Cooperation Organization (SCO) will sign a protocol on cooperation within the coming several days. CSTO Sec. Gen. Nikolai Bordyuzha made this statement to a direct TV bridge, during which they were discussing cooperation issues between CSTO and SCO with the Chinese side. "The protocol on cooperation is completely ready. It is a matter of several days to sign it," N. Bordyuzha said. He noted the document clearly indicates all forms of cooperation between the two organizations. The CSTO Sec. Gen. noticed the SCO and CSTO have never signed similar protocols before. "It is the first document of this kind," N. Bordyuzha underlined.
N. Bordyuzha stressed the field of joint activities between CSTO and SCO is very large. "All security issues that exist today we can and must settle together," N. Bordyuzha said.
He noted in the framework of cooperation the CSTO plans to invite Sec. Gen. of SCO to attend the session of CSTO member-states scheduled for 5-6 October 2007 in Dushanbe.
N. Bordyuzha also said it would be a very interesting event to hold joint trainings in SCO-CSTO format. "Such a cooperation will allow us to carry out tasks not only of pure military character, but also to work out issues of cooperation between our organizations," N. Bordyuzha underscored, RBK reports.