August 7, 2007 - 17:47 AMT
President of the unrecognized South Ossetian Republic Eduard Kokoity accused Georgia of striking with missiles the Georgian-Ossetian conflict zone. "Warplanes of the Georgian Defense Ministry have struck a location near Ossetian villages, which is situated on the borders between the Leningorsk region of the unrecognized Republic of South Ossetia and Gori region of Georgia. The warplanes were flying long, free and fearlessly. And only after making several strikes they flew away towards the Georgian territory," the Committee of Information and Press of the unrecognized republics brings the words of Eduard Kokoity.
"This is a well-planned provocation, its aim was to draw away the attention of the world community from the state terror policy carried out by Georgia on the territory of South Ossetia," E. Kokoity stated. "If the target of warplanes was the Georgian radar station illegally placed in the conflict zone, it would be possible to understand such an allegation, and I am sure that Russian pilots would handle this task. But the goal of this provocation was to intimidate the Ossetian locals to make them leave their homes," he said.
The South Ossetian leadership will demand from the world community to investigate all terror cases on the territory of the unrecognized republic, E. Kokoity stated. "We will have to ask the Russian leadership to supply Russian peacekeepers with corresponding means to keep earlier achieved agreements on inadmissibility of unauthorized flights over the conflict zone," he also stated, RBK reported.