August 8, 2007 - 14:31 AMT
Leaders of some Azeri political parties and NGOs urged the Prosecutor General Zakir Garalov to bring Azerbaijani Ambassador to Russia Polad Bulbuloglu to account. The plaintiffs claim that the Ambassador's statements question Azerbaijan's independence.
Amb. Bulbuloglu and Armen Smbatyan, the RA Ambassador to Russia, accompanied by Armenian and Azeri intellectuals visited Nagorno Karabakh and Armenia late June.
"Ambassador Bulbuloglu made statements conflicting with the Azerbaijani legislation and national interests," the plaintiffs said. They called for initiating a criminal case under the article 281 (open calls against the state), article 308 (use of official duties for personal purposes) and article 309 (exceeding the authority), NewTimes.Ru reports.
Armenian and Azeri intellectuals took a visit to Stepanakert, Yerevan and Baku in the end of June. The initiative was welcomed by Presidents Robert Kocharian and Ilham Aliyev during the Saint Petersburg meeting June 9.