August 8, 2007 - 14:40 AMT
"Media has carelessly cut the context and distorted OSCE Co-chair Matt Bryza's statement on the future status of Nagorno Karabakh," said Mr Jonathan Henick, the PR Officer of the U.S. Embassy in Azerbaijan.
"I read the interview myself and did not notice any changes in the U.S. policy," he said.
"Mr Bryza openly stated that the U.S. supports the territorial integrity of Azerbaijan. He said resolution of the Karabakh conflicts demands serious compromise. However, a decision on possible concessions may be taken by the leaders of the states only," Mr Henick said, Day.az reports.
"As a mediator and diplomat I cannot determine the status of Nagorno Karabakh. It's not my task. Maybe the publics will once come to a decision that Karabakh would better be independent. Maybe they will prefer to be a part of Azerbaijan with the highest status of autonomy," Matt Bryza said in an interview with Vremya Novostey newspaper.