August 10, 2007 - 18:05 AMT
Frozen conflicts in the GUAM area and their implications for international peace, security and development will be discussed at the 62nd session of the UN General Assembly.
The Secretary General of GUAM, Valery Chachashvili, said the issue of presenting the draft resolution on protracted conflicts in the GUAM area to the consideration of the UN General Assembly may be discussed early in September. The next meeting of the national coordinators of the 'Organization for Democracy and Economic' was scheduled for this date.
The draft resolution on frozen conflicts in the GUAM area was devised and included in the agenda of the UN General Assembly at the end of 2006. The item was later withdrawn from the agenda by GUAM representatives themselves.
GUAM was formed by post-Soviet countries in 1997. In 2006, at the first summit of the organization in Kiev, the decision to announce GUAM as an international organization with a new name of 'Organization for Democracy and Economic Development - GUAM' was made, Trend reports.