February 4, 2017 - 15:50 AMT
Armenian startup Fambox, which operates at the Gyumri Technology Center (GTC), will develop a project for the World Bank, using MarkLogic database, Digital Report says.
The bank's representatives had analyzed the activities of Armenian startups prior to concluding the agreement with Fambox in early 2017.
According to GTC manager Amalia Yeghoyan, choosing Fambox was no accident.
"Technological skills of the developers are in full compliance with the World Bank's requirements," she said.
The project is important for the GTC, the use of MarkLogic technology being unprecedented in Armenia.
Assessing the test version provided by Fambox, the World Bank chose the startup as a partner with a 6-month contract.