September 17, 2007 - 16:03 AMT
"Those who pressed for MG's leading role in the Karabakh settlement proved inaccurate and feeble. By the way, the ceasefire agreement signed by the parties is the OSCE's only asset," former Russian Co-chair of the OSCE Minsk Group, Ambassador Vladimir Kazimirov said in an interview with PanARMENIAN.Net.
"Even Ambassador Andrzej Kasprzyk, who has conducted monitoring of the frontline twice a month for 10 years, came to know about it in 2003, thanks to an article of mine. The Co-chairs mentioned about the agreement in their London statement in 2005 but failed to urge its implementation. Political will is needed for it. But is it directed correctly? If Baku rates the agreement as imperfect, so it could be amended. At worst, a new one could be developed. The problem is pressing: people die, tension generates. Informing of incidents almost every day, Baku pretends to be badly concerned about the issue. But where is the logic? Where are proposals? Or must it just be so?" he said.