September 19, 2007 - 19:17 AMT
RA Embassy building in Ottawa to be included in list of historical and cultural heritage of Canada's capital
September 17 the City Council of Ottawa unanimously voted for inclusion of the RA Embassy building in Ottawa in the Heritage List of Canada's capital. The building will henceforth be mentioned in the guides. Moreover, the Armenian Embassy will be granted the possibility to have open houses for tourists, what will raise the interest towards the republic.
The building was constructed 100 years ago in the style of Italian renaissance, which is a rarity in Canada. The front of the building was projected by Canadian architect Werner Nofke.