September 28, 2007 - 14:28 AMT
A regular sitting of the Talaat-Pasha movement will be held in Cyprus November 1-4 by initiative of Rauf Denktash, the movement's advisory committee chairman, first President of the Turkish Republic of Northern Cyprus (TRNC).
Representatives from Azerbaijan, Syria and Iran are expected to draw up "the strategy of struggle" against the Armenian Genocide Resolution (H. Res. 106).
Istanbul Bilgi University prof, Arif Acaloglu said 50 thousand copies of a book titled "Dashnaks have nothing to do in Armenia" by Hovhannes Kajaznuni, Prime Minister of the First Republic of Armenia, were sent to the U.S. for circulation. The book written in 1923 was translated into English, French and German, APA reports.
Kajaznuni wrote the book after establishment of soviet power in Armenia and execution of outstanding figures of Dashnaktsutyun party. Kajaznuni said the party should work for the Diaspora and resolution of the Armenian issue.