Peace of Art will display a message of peace on seven electronic billboards across Massachusetts, U.S., calling on the international community to recognize the first genocide of the 20th century, the Armenian Genocide.
Daniel Varoujan Hejinian, Peace of Art president, explained: "April 2017 is the month of remembrance of the Holocaust and all genocides in the world, and on this occasion we are calling on Turkey to recognize the Armenian Genocide by honoring the memory of the innocent victims of all genocides. The billboards reflect the historical moment, when His Holiness Karekin II, together with Pope Francis, on behalf of the Armenian and Catholic community worldwide, released doves soaring towards Mt. Ararat, sending a message of peace to Turkey to recognize the Armenian Genocide."
Every year since 1996, Hejinian has been displaying the Armenian Genocide commemorative billboards. In 2003 Peace of Art, Inc., began to sponsor the Armenian Genocide Commemorative Billboards. In 2015, the organization launched its Armenian Genocide Centennial awareness billboard campaign, “100 Billboards for 100 Years of Genocide,” in the U.S. and Canada to commemorate not only the victims of the Armenian Genocide but also the victims of all genocides.
Peace of Art, Inc., is a non-profit educational organization registered with the Massachusetts Secretary of State. Founded in 2003 by the artist Daniel Varoujan Hejinian, Peace of Art uses art as an educational tool to bring awareness to the universal human condition and promote peaceful solutions to conflict. Peace of Art, Inc., is not associated with political or religious organizations, and it is focused on the global human condition.
Peace of Art is dedicated to the peace keepers and peace achievers around the world, and those who had the courage to place themselves on the line for the betterment of humanity.