October 4, 2007 - 17:49 AMT
The European Armenian Federation (EAFJD) states that the European Parliament is following a pro-Turkish policy, the EAFJD chairperson, Hilda Tchoboian told a PanARMENIAN.Net reporter.
"The European Parliament Foreign Relations Committee did not pass the resolution on the EU-Turkey relations. Calls to recognize the Armenian Genocide and put an end to the policy of denial don't find understanding among European parliamentarians. The topic was not discussed at the October 3 session. Actually, the reports prepared by Ria Oomen-Ruijten was not amended. The final voting will be held October 24. We are planning to issue objections to the resolution. The EAFJD will sit October 15-16 to work out a statement referring both to Hay Dat and Armenia's foreign policy.
As reported earlier, European Parliament deputies proposed 236 amendments aimed at improving the draft resolution on the EU-Turkey Relations. The draft text of this document, prepared by Mrs. Oomen-Ruijten (Christian-democrats, Netherlands), came under criticism - including within her own political party, the EPP - because of its laconic wording that evaded most of the key issues: the sociocultural rights of Kurds, the occupation of Cyprus, the EU's absorption capacity and the enduring racist forces in the upper echelons of the Turkish government.