October 5, 2007 - 14:39 AMT
Armenian diplomacy's task is to competently bind condemnation of Armenian Genocide with Karabakh conflict resolution
The Armenian Genocide Resolution, H.Res.106, differs from the ones passed by the U.S. Congress in 1975 and 1984, director of the ARARAT Center for Strategic Research, Armen Ayvazyan told a news conference in Yerevan.
"The resolution defines the timeline from 1915 to 1923 (not 1915 as it was before). It mentions the precise number of victims - 2 million deported people, 1.5 million of whom were slaughtered. Moreover, the resolution does mention that Armenians were killed in their historical homeland where they had lived for 2.500 years," he said.
"Unfortunately, the process of recognition of the Armenian Genocide is viewed by the Armenian political class as a well-known game with a chamomile "loves me loves me not," he noted.
Meanwhile, Armenia should measure the resolutions by its own criteria fitting both historical truth and national interests, according to him.
Dr Ayvazyan pointed out to five criteria for assessment of resolutions of the kind: correct mention of timeline (1894-1923); obligatory mention of the fact that Armenians were annihilated in their homeland, Western Armenia; condemnation of the Ottoman Empire, as the perpetrator of this crime against humanity, and the Turkish Republic as denier of the Armenian Genocide; recognition of responsibility of the Turkish state to Armenia, as mouthpiece of interests of the Armenian nation; connection between the Armenian Genocide consequences with the current geopolitical situation in the region, specifically Armenia's security issue.
"The point is that the Armenian Genocide had resulted in a grave territorial problem for Armenians, since the territory for their settlement had reduced to an extremely dangerous size. The problem of Artsakh liberation and security of Armenians of Javakhk should be considered from this angle. The task of Armenian diplomacy is to competently bind condemnation of Armenian Genocide with Karabakh conflict resolution," he said.
The U.S. House Foreign Relations Committee will hold a vote on the Armenian Genocide Resolution October 10. The House version of the Resolution, H.Res.106, was introduced January 30 by lead author Rep. Adam Schiff. It has 227 co-sponsors.