October 10, 2007 - 19:15 AMT
Cardinal Sean O'Malley of the Roman Catholic Archdiocese of Boston supported the idea of inauguration of a monument to the Armenian Genocide victims in Boston. "I want to affirm that I recognize the Armenian Genocide and the sufferings that befell the Armenian nation. We support endeavors for inaugurating a monument to the Armenian Genocide victims in Boston," the Cardinal said at a meeting with Catholicos of All Armenians, His Holiness Garegin II.
Reverend Jack Johnson, Executive Director of the Massachusetts Council of Churches, read a Council resolution recognizing the Armenian Genocide.
The resolution says in part, "The Massachusetts Council of Churches recognizes the Armenian Genocide of 1915-1923 when 1.5 million of Armenians were slaughtered in the Ottoman Empire and the entire Armenian population was exiled from the homeland of their ancestors. The Armenian Genocide is the first genocide perpetrated at the state level. The Massachusetts Council of Churches will oppose the policy of denial and will condemn all those denying Genocide, no matter whether they are accomplices in the crime, pursue political goals, wish to receive false scholarship or just feel indifferent," the press office of Holy Echmiadzin reports.