October 11, 2007 - 14:21 AMT
Turkish President Abdullah Gul has "strongly condemned" adoption of the Armenian Genocide Resolution by the U.S. House Committee on Foreign Affairs, calling it "inadmissible."
Accusing American politicians of closing their ears to reason, the Turkish President said, "They are sacrificing a strategic ally for domestic political gain." "The resolution recognizing the Armenian Genocide does not favor the interest of Americans," he added, PressTV.ir reports.
With a vote of 27 to 21, the influential panel of the U.S. House of Representatives adopted H.Res.106, the Armenian Genocide Resolution, thus opening the way for full house consideration of the measure.
In his opening remarks, the Committee chairman, Tom Lantos (D-CA), called on the Congressmen to vote honestly.
Introduced on January 30th by Rep. Adam Schiff along with Representative George Radanovich (R-CA), Congressional Armenian Caucus Co-Chairs Frank Pallone (D-NJ) and Joe Knollenberg (R-MI), Rep. Anna Eshoo (D-CA), Rep. Brad Sherman (D-CA) and Rep. Thaddeus McCotter (R-MI), the Armenian Genocide resolution calls upon the President to ensure that the foreign policy of the United States reflects appropriate understanding and sensitivity concerning issues related to human rights, ethnic cleansing, and genocide documented in the United States record relating to the Armenian Genocide. The resolution is cosponsored by 226 Members of Congress from 39 states.
The H.Res.106 is just a House resolution. It's not sent for approval to the Senate and is not supposed to be signed by the President.
However, several days ago Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan phoned U.S. President George Bush to oppose the resolution.
Turkish President Adbullah Gul also sent a letter to Mr Bush threatening that adoption of the resolution will "damage the Turkish-U.S. relations."