October 16, 2007 - 13:21 AMT
The Center of Halabja against Anfalization and Genocide of the Kurds (CHAK) welcomes adoption of the Armenian Genocide resolution by the United States Congressional House Foreign Affairs Committee, CHAK told PanARMENIAN.Net.
"This decision is an important step toward the wider recognition of the brutality that took place at that time. CHAK looks forward to the day when the U.S. Senate follows this historically important decision," said a statement issued by CHAK.
"Recognition of the genocide committed against the Armenian people is important, as is the recognition of other crimes committed against the Greeks, the Assyrians, and the Kurds before and after the mass killings of the Armenians. This recognition will help us all to have a broader understanding of past crimes and present us with the possibility of a peaceful and brighter future," it continued.
CHAK looks forward to working for the recognition of the Darsim genocide, in which tens of thousands of Kurdish men, women, and children were killed en mass by poisoning, burning, mass shootings, and other extreme methods in 1937-1938. This was a brutal act of genocide long forgotten by the international community," CHAK statement said.