April 3, 2017 - 15:45 AMT
Edmon Marukyan, who tops the proportional list of YELQ bloc, said on Monday, April 3 that he sees no reason not to accept the election results.
“Election results can be considered a success for the more than 120,000 citizens who voted for YELQ of their own free will, without fear and doubts,” Marukyan told Azatutyun TV.
“We represent those 120,000 people in the 6th convocation National Assembly.”
Marukyan said they have registered no cases of ballot stuffing or double voting, having only reported on bribery and some technical malfunctions.
The bloc’s own preliminary calculations reveal that at least nine candidates will have seats at the parliament.