November 15, 2007 - 12:22 AMT
Editor at bilingual weekly Agos, Arat Dink, has told the Turkish Daily News he will not leave Turkey or his job at the paper, contrary to press reports yesterday.
Reports in many mass circulation dailies yesterday said that slain Hrant Dink's son, Arat, had decided to leave Turkey and settle in Brussels, Belgium with his wife and two children. The reports also claimed that Dink had quit his job at weekly Agos and his name was removed from the paper.
However, news coordinator at Agos, Aris Nalci, said he was surprised to hear these reports. "Arat went to Brussels for only a week to visit his sister Delal. He returned on Monday and is still at his job in Agos," he said and added that they could not comprehend why and how something like this came up.
Arat Dink and Sarkis Seropian stood trial under article 301 and were given a 1-year suspended sentence for republishing Hrant Dink's interview where he spoke about the Armenian Genocide.
Hrant Dink was gunned down outside his newspaper office in Istanbul by ultranationalist teenager Ogun Samast January 19, 2007.