November 27, 2007 - 13:14 AMT
Azerbaijani Defense Minister Safar Abiyev thinks that conflict between Armenia and Azerbaijan is very likely. "While Armenia keeps occupying Azeri lands the possibility of war reaches 100%," Abiyev told a news conference in Astana after a regular session of the CIS Ministers of Defense, RIA Novosti reports.
Since conclusion of armistice on May 12, 1994, hostilities have been stopped and peaceful talks have been held in the framework of the OSCE Minsk Group co-chaired by Russia, United States and France represented by Yuri Merzlyakov, Matthew Bryza and Bernard Fassier respectively.